formiga_brazylia

C. Mestre Formiga (Krzysztof Gajoch) ur. 1983.

Professor Formiga swoją przygodę z Capoeira rozpoczął w wieku 13 lat w 1996 roku. Od samego początku bierze udział w letnich i zimowych obozach treningowych. Uczestnik pierwszych w Polsce warsztatów Capoeira z udziałem brazylijskiego mistrza Mestre Nem (1998). Rok później uczestniczy w pierwszej w Polsce ceremonii nadania stopni i wcielenia do grupy Artes das Gerais. Jeszcze w 1999 uczestnik szkolenia i międzynarodowego meetingu Capoeira w Hamburgu. Kolejne lata to kolejne stopnie, kolejne warsztaty i zgrupowania na terenie całej Polski a także w Berlinie, Hamburgu i Amsterdamie.

W roku 2000 i 2001 uczestniczy w grupowej prezentacji międzynarodowej na której to wraz z innymi członkami grupy Artes das Gerais zdobywa pierwsze miejsce. W roku 2002 po raz pierwszy wyjeżdża do Brazylii, gdzie bierze udział w Congresso de Capoeira, oraz przez miesiąc pobiera nauki pod okiem mistrzów w szkole Capoeira Artes das Gerais w Belo Horizonte. W roku 2003 otrzymuje pierwszy stopień instruktorski (monitor) i rozpoczyna prowadzenie zajęć w Sosnowcu.

W roku 2004 otrzymuje Legitymację Instruktora Rekreacji Ruchowej specjalność samoobrona wydaną przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W kolejnych latach odwiedza szkoły Capoeira w Sztokholmie, Dublinie, Amsterdamie, Hamburgu i uczestniczy w warsztatach i pokazach na terenie całej Polski. Od 2004 prowadzi zajęcia w Dąbrowie Górniczej. W roku 2005 uczestniczy w największych warsztatach Capoeira w Europie (Bilbao – Hiszpania). Współorganizator Śląskich Festiwali Capoeira i Kultury Brazylijskiej w Sosnowcu (kolejno w latach 2005, 2006, 2007, 2008, 2009). Współzałożyciel grupy pokazowej „So Alegria”. Otrzymuje kolejne stopnie instruktorskie – graduado w 2005 i instrutor 2006. W roku 2007 po raz kolejny odwiedza ojczyznę Capoeira – tym razem odwiedza szkoły i meetingi Capoeira w Salvadorze, Recife, Belo Horizonte i Rio de Janeiro. W 2008 współtworzy pierwszą w Polsce Akademię Capoeira grupy Camangula w Sosnowcu. Organizuje coroczne imprezy capoeira o zasięgu międzynarodowym jak: Silesia Capoeira Meeting oraz obozy sportowe letnie i zmowe.


nem_biscoito

C. Mestre Biscoito (Maciej Tabak) ur. 1980.

Professor Biscoito rozpoczyna swoją przygodę z capoeira w 1995 roku w nieformalnej grupie, która poszukiwała Mistrza. Pierwsze warsztaty capoeira prowadzone przez Mestre Nem w Katowicach (ówcześnie grupa Capoeira Artes das Gerais) były faktycznym początkiem jego drogi na capoeira. Bierze również udział w I Batizado grupy Capoeira Artes das Gerais w Czeladzi w 1999 roku. W 2000 i 2001 roku występuje w składzie grupy, która zajęła pierwsze miejsce na międzynarodowej prezentacji europejskich grup amatorskich capoeira podczas Summer Capoeira Meeting w Hamburgu (Niemcy).

Posiada licencję instruktora samoobrony wydanę przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Zajęcia rozpoczyna prowadzić ze stopniem Monitor w 2003 roku w Sosnowcu. W 2006 roku wyjeżdza do Brazyli, aby tam zgłębiać tajniki capoeira oraz kultury brazyijskiej. Odwiedza takie miasta jak Rio de Janeiro, Sao Paulo, Belo Horizonte, Ouro Preto czy Sete Lagoas.

Od 2005 roku cyklicznie współorganizuje Festiwal Kultury Brazylijskiej i Capoeira oraz „Batizado e Troca de Cordas” dla Śląskich sekcji capoeira – Silesia Capoeira Meeting. W 2007 roku wspólnie z przyjaciółmi otwiera Academię Capoeira jako główna część wspólnego projektu nazwanego Centrum Sportowe Capoeira w Sosnowcu. Prezes Klubu Sportowego w Sosnowcu. Jego uczniowie zajmują corocznie pierwsze i drugie miejsca na ogólnopolskich zawodach capoeira. Propaguje capoeira w wielu programach telewizyjnych, radiowych oraz publikacjach prasowych i internetowych. Stworzył oficjalny serwis grupy capoeira camangula w Polsce – Camangula.pl. W roku 2008 otrzymuje stopień Instrutor a w roku 2013 – Professor, czyli nauczyciel Capoeira. Ogranizuje coroczne wyjazdy sportowe – letnie i zimowe obozy capoeira. Posiada wieloletnią praktykę pracy z młodzieżą licealną w szkole jako nauczyciel. Interesuje się kulturą brazylijską, w tym sambą batucada, maculele. Poszerza swoje doświadczenie treningowe o akrobatykę czy trening indywidualny. Dzięki Capoeira zwiedził Brazylię, Japonię oraz dużą część Europy. Prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi w Sosnowcu i Gliwicach.DSC08627Preto nie idzie na łatwiznę, ciężki trening to lekka walka.

Graduado Preto (Adrian Sadowski)

Treningi rozpoczął w 2005 roku, w Dąbrowie Górniczej pod okiem Monitorów: Formigi i Biscoito. W 2010 roku otrzymał stopień laranja(pomarańczowy) a od 2012r prowadzi treningi w Dąbrowie Górniczej i w Sosnowcu pod kiem Prof. Formiga. Od początku przygody z Capoeira uczestniczył w większości warsztatów w Polsce i w Europie, a także w obozach letnich i zimowych. Capoeira to jego sposób na życie! W 2014 roku otrzymuje z rąk Mestre Nem stopień Monitor.


SONY DSC

Graduado Sarda (Marcin Kolebski) ur. 1984

Jego przygoda z Capoeira rozpoczęła się 15 paź 1998 w Chorzowie, gdzie nieformalna grupa prowadziła zajęcia.
Jego pierwszymi trenerami byli Darek i Sylwek dziś znani jako Prof. Frances, Prof. Piriquito. Uczestnik drugich oficjalnych warsztatów Capoeira w Polsce w marcu 1999 r.
oraz I Batizado de Capoeira 1999 r. gdzie otrzymał stopień Crua-Amarela oraz apelido Sarda.
Od 2000 roku trenował pod okiem Piriquito oraz pomagał w rozwoju sekcji Bytomskiej.
W 2000r. i 2001r. roku współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Walk w Chorzowie
2001 r. uczestnik warstatów w Hamburgu i jeden z reprezentantów grupy, która obroniła tytuł Mistrza Europy zdobyty rok wcześniej w konkurie Prezentacji Grup Capoeira.
Od 2002r. Posiada stopień Laranja(Pomarańczowy). Sprawy prywatne zmusiły go jednak do zawieszenia treningów capoeira, aż do powrotu w marcu 2012. Trenuje obecnie pod okiem kolegi z dawnych lat prof. Biscoito oraz naucza najmłodszych tej wspaniałej sztuki w Centrum Sportowym Capoeira w Sosnowcu. W 2014 roku otrzymuje z rąk Mestre Nem stopień Monitor.