Było nas trzech, w każdym z nas inna krew …

Centrum Sportowe Capoeira zwane również Akademią Capoeira zostało stworzone przez trzech przyjaciół (od lewej na zdjęciu): Krzysztofa Gajoch, Macieja Tabak i Michała Grzejdziak.

formigabiscoitomago

Poznaliśmy się jako nastolatkowie na sali treningowej, kiedy capoeira w Polsce dopiero raczkowała. Wspólnie odkrywaliśmy jej uroki, poszukiwaliśmy, trenowaliśmy, graliśmy na roda, realizowaliśmy pierwsze nagrania capoeira, wtedy jeszcze na taśmach. Strony internetowe poświęcone capoeira można było policzyć na palcach jednej ręki. Dopiero z biegiem lat nawiązaliśmy jako grupa kontakty zagraniczne, sprowadziliśmy Mistrza i wkroczyliśmy na właściwą ścieżkę rozwoju. Pozostał jednak ten sam zapał, chęć odkrywania i tworzenia nowych rzeczy, podejmowania wyzwań.

Jeszcze w czasach studenckich parkując nieraz samochód pod domem Michała spoglądaliśmy na stojący obok magazyn, od zawsze marzyliśmy, aby urządzić tam Akademię Capoeira. Budynek nie jest zbyt duży, ale w końcu w Brazylii akademie często są dużo mniejsze, nie wspominając nawet o takich luksusach jak szatnie czy prysznice. Budynek z 1954 roku należał do rodziny Michała, jednak nadal był to sypiący się magazyn z dziurawymi oknami, bez ogrzewania, jednym słowem – rudera. Razem z Krzyśkiem prowadziliśmy już wtedy sekcję capoeira w Sosnowcu, na sali gimnastyczną jednej z podstawówek w centrum miasta. Byli więc instruktorzy, byli uczniowie, był nawet budynek, brakowało „jedynie” sporych funduszy na jego adaptację na potrzeby akademii sportowej. Pomysł kiełkował w naszych głowach, aż nadarzyła się okazja udziału w projekcie unijnym dla młodych przedsiębiorców. Spośród niemal 200 projektów wybrano 20, w tym nasz. Same formalności i szkolenia unijne trwały rok. Tak oto uzyskaliśmy pierwsze fundusze na niezbędne remonty, inwestycje w sprzęt sportowy oraz reklamę.

budowa4

 

budowa2

Czasy „budowy” Akademii wspominam bardzo dobrze, pracy było ogrom. Od rana ciężka robota przy łopacie, wożeniu materiałów, planowaniu gdzie będzie szatnia, a gdzie toaleta … to był niezwykle twórczy i motywujący okres. Wieczorami siadaliśmy do papierkowej roboty – faktury, rozliczania dotacji, no i treningi, których nie mogliśmy przecież przerwać. Pamiętam, że wstawałem wcześnie rano tylko po to, żeby jechać na miejsce i wziąć się za robotę. Z oszczędności wykonywaliśmy sami co tylko się dało. Żegnaliśmy się późnym wieczorem albo nocą, niemal zawsze tymi samymi słowami – do jutra! Nie obyło się bez zatrudnienia fachowców, ale praca miała również charakter kolektywny, przyjaciele i uczniowie kiedy tylko chcieli, mogli przyjść do Akademii i pomóc w remoncie. Ich pomoc pozostaje nieoceniona do dziś! Była to ogromna frajda, poczucie wspólnoty i rozwoju. Pamiętam jeszcze, że nasza dieta opierała się wtedy głównie na pizzy na telefon.

budowa

 

budowa3

Efekt końcowy jak na tamte czasy był więcej niż zadowalający, oficjalne otwarcie Akademii połączyliśmy z Batizado e Troca de Cordas w 2007 roku z udziałem naszego mistrza Mestre Nem, który nie ukrywał uznania dla naszej pracy.

remont2

Od tamtej pory sukcesywnie remontujemy i rozbudowujemy naszą Akademię. W 2013 roku udało się ukończyć kosztowne ocieplenie budynku i elewację. W miarę możliwości finansowych dokładamy wszelkich starań, aby Centrum Sportowe Capoeira było miejscem nowoczesnym, spełniającym normy bezpieczeństwa oraz posiadało klimat sprzyjający nauce i zabawie. W końcu to nasz drugi dom.

budynek3

 

recepcja

Dzisiaj Akademia dzieli się zatem nie tylko naszymi umiejętnościami capoeira, ale naszą pasją, zaangażowaniem, wkładem pracy i bagażem doświadczeń. Do grona kadry dołączył Michał Sączek (Monitor Grilo), a w ślad za nim stażyści – Adrian Sadowski (Preto) oraz Marcin Kolebski (Sarda). Akademia wypuściła spod swoich skrzydeł kolejnych instruktorów rozwijających swoją pracę w innych miastach –  Monitor Tartaruga (Warszawa), Monitora Pestana (Bielsko-Biała). Tworzymy wspólnie bazę do szkolenia młodych zawodników, miejmy nadzieję – przyszłych instruktorów i mistrzów. Wspólnie z instruktorami z innych miast woj. Śląskiego organizujemy corocznie największe wydarzenie capoeira w Polsce – Silesia Capoeira Meeting. Realizujemy podróże do Brazylii, wyjeżdżamy na obozy letnie i zimowe z dziećmi i młodzieżą w Polsce.  Parafrazując tekst piosenki hip-hopowej: tu się to zaczęło i tu się to rozwija.

korytarz2

DSC_0617

 

DSC_0470

Rozwijamy się i spełniamy kolejne marzenia, czego i Wam życzę. Każdy może czuć się zaproszony, aby razem z nami tworzyć Akademię Capoeira!

 

z pozdrowieniami

Maciej Tabak (Professor Biscoito)